Om oss

Vitvarufixarn Norr AB erbjuder service och försäljning av vitvaror, luftvärmepumpar, professionell tvättstugeutrustning samt boknings- och passagesystem för tvättstugor och trappuppgångar.
Vi är auktoriserad serviceverkstad samt återförsäljare åt Electrolux Laundry System (fd. Wascator) och Mitsubishi Electric luftvärmepumpar.

I oktober 2012 startades Vitvarufixarn Norr AB av Fredrik Brännström och Robert Olofsson. Tiden går och textilvårdrummen växer med den, vi blickar framåt samtidigt som vi står med stadiga fötter i nutiden.


Vi är det personliga serviceföretaget där närheten till kunden prioriteras. Textilvårdrummen ska kännetecknas av att ge alla projekt extra uppmärksamhet och omsorg, vilket medför att projekten överstiger uppdragsgivarens förväntningar på praktiska och funktionsdugliga lösningar. Vår filosofi är att alltid tänka efter före, på så sätt vet vi att vi skapar ett mervärde för er som kunder. Vi eftersträvar att alltid vara så effektiva som möjligt; ekonomiskt, tidsmässigt och kvalitetsmässigt.

Vi är en serviceverkstad som består av drivna och branschkunniga personer i blandade åldrar med mångårig samlad erfarenhet.Vi har Elbehörighet och certificerad kyltekniker i företaget.

Vi är ett komplett servicebolag som jobbar inom alla områden inom tvättstugelösningar. Vi har kompetensen inom bl. a. Automatdosering, luftflödesmätning, tvättmedel, tvättråd, energifrågor,boknings- och betalsystem, fastighetsskötarutbildningar, installationer, service m m.

VÅRT MOTTO ÄR MÅNGSIDIGHET OCH ENKELHET.

Vi har kontoret i Skellefteå på Svedjevägen 5.

Robert Olofsson
Ansvarig värmepumpar & Professionell tvätt
0910 – 21 59 86
robert@vitvarufixarn.se  

Fredrik Brännström
Ansvarig försäljning & bokningssystem
0910 – 21 59 80
fredrik@vitvarufixarn.se  

Adam Björk
Ansvarig vitvaruservice & montage
0910 – 21 59 81
adam@vitvarufixarn.se 

Philip Hedlund
Servicetekniker
Vitvarumontage & service
0910 – 21 59 82
philip@vitvarufixarn.se

Erik Jonsson
Servicetekniker
Värmepumpar & service
0910 – 21 59 84
erik@vitvarufixarn.se

Jonathan Söderlund
Servicetekniker
Värmepumpar & service
0910 – 21 59 83
jonathan@vitvarufixarn.se